Víkend v Seattli

Víkend v Seattli

Približne pred dvoma rokmi som publikovala článok o tom, ako sa mi žilo tri mesiace v Seattli. Odvtedy už ubehla nejaká doba, ja som sa sem niekoľkokrát vrátila, strávila tu oslavy nového roka a jedného krásneho augustového dňa 2021 som sa sem na chvíľu nasťahovala. Prečo sa vlastne oplatí vybehnúť si aspoň na víkend do Seattlu? Pozrime sa na to spolu…

Miesto, kde sa natáčali známe filmy

Päťdesiat odtieňov sivej asi každému niečo hovorí. Niektorí na tento film možno spomínate ako ja – ako na zabité dve hodiny života, iným sa táto trilógia možno páčila. Ja som sa len chcela utvrdiť v tom, či chýr o škaredom upršanom počasí v tomto meste je pravdivý, a preto som si pozrela všetkých Päťdesiat možných aj nemožných odtieňov a veruže – v každej scéne buď pršalo alebo bolo po daždi.
Ďalší film, ktorý sa tu natáčal je o nahrávke, po ktorej pozretí do siedmych dní umriete. Správne, hovorím o horore Kruh. Ten sa však nenatáčal len tu, ale aj v štáte Oregon a v štúdiu v LA. Tak napríklad, ani nie hodinu odtiaľto nájdete ranč Morganovcov. Lokalitu Samarinej studne sa mi nepodarilo vygoogliť (asi sa to natáčalo v štúdiu) a maják z filmu nájdete v meste Newport v štáte Oregon.
Trochu si ešte pocestujme v čase, pretože to najlepšie prichádza na záver. Filmy Sleepless in Seattle a 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím vyvracajú mýty o neustále upršanom počasí a ukážu vám Seattle počas krásnych slnečných dní. Navyše, po ich dopozeraní určite nebudete ľutovať Váš „zabitý“ čas… Ale dosť už bolo filmov.

Prvý Starbucks a Pike Place Market

Milovníci kávy určite veľmi dobre vedia, že práve tu sa zrodila známa značka Starbucks. Prvý Starbucks na svete tu nájdete dodnes a keď už budete v tejto štvrti, určite príďte s prázdnym žalúdkom, pretože sa tu nachádza Pike Place Market.
Pike Place Market je miesto, kde sa každý deň stretávajú lokálni farmári, remeselníci a obchodníci. Každý si tu nájde niečo svoje – či už čerstvé ovocie a zeleninu, drobné pamlsky, reštauráciu s ponukou od výmyslov sveta, suveníry alebo čerstvú rybu. A keď už hovorím o tých rybách – každý, kto sem príde, musí vidieť minimálne tieto dve veci: Space Needle a hod rybou v Pike Place Fish Market.
O Space Needle budem hovoriť neskôr. Čo sa týka Pike Place Fish Market tak vždy, keď si zákazník kúpi rybu, predtým ako mu ju zabalia, nastane šou – hod touto rybou. Dvaja predavači si medzi sebou niekoľkokrát hodia rybu, do toho niečo pokrikujú a až potom Vám ju zabalia. No nie je to geniálne?
V Pike Place Market vrelo odporúčam zájsť do Piroshky Piroshky a Beecher´s Handmade Cheese. Piroshky Piroshy je tak populárne miesto, že vždy, keď som išla okolo, bol tam zástup ľudí. Ich pirôžky sú však naozaj lahodné a stojí to za to si vystáť ten rad. V Beecher´s zas máte možnosť vidieť obrovskú vaňu, v ktorej sa mieša syr. Oni si ho tu totiž doslova spracovávajú a vyrábajú. A ja viem potvrdiť len jedno – lepší mac&cheese som nikde inde zatiaľ nemala. Ten syr je proste dokonalý. Skoro ako ten švajčiarsky!
Keď už sme pri tom jedle, vo veľkom tu fičí happy hour. Každý deň, v rozmedzí medzi 16ou a 19ou hodinou, nájdete podnik, kde sa lacno a dobre viete najesť, prípade opiť. Potvrdia vám to ako domáci, tak aj lokálni sprievodcovia. Čo som ja zažila, tak jedlá boli skôr také predkrmy, ale za rovnakú cenu ako by ste zaplatili v reštaurácii za jedno jedlo a počas happy hour zdegustujete aspoň tri rôzne. Výsledná cena je približne rovnaká a vy máte hotový gurmánsky zážitok. Alebo destilovaný. Mimochodom, vedeli ste, že ak sa neviete rozhodnúť, aké pivo/ zmrzlinu si chcete kúpiť, môžete požiadať o malú vzorku zadarmo? Alebo napríklad aj o štyri malé vzorky zadarmo? To už sa oplatí, nie?
Čo sa týka fast foodu, práve v Seattli nájdete populárny drive-in Dick´s (správne ste to prečítali). V rámci celej USA je ich len zopár a najviac z nich sa koncentruje práve tu.

Space Needle, Columbia Center a Kerry Terrace

Toto sú tri miesta, kam sa oplatí zájsť za pekným výhľadom. O vyhliadkovej veži Space Needle ste už určite počuli. Na opačnej strane mesta zas stojí najvyšší mrakodrap Columbia Center. Výhľad z nich je celkom podobný, cena už nie…
Space Needle je v mojich očiach niečo ako predražená verzia vyhliadkovej veži UFO. Vezmite si, že v 1962 stál vstup iba $1, aktuálne je to $35. Ale ak vychytáte pekné počasie, budete mať krásny zážitok, pretože ten výhľad naozaj stojí za to.
Aby sa nepovedalo, zašla som si aj do Sky View Observatory v Columbia Center (dokonca dvakrát), kde som nečakala v žiadnych radoch, ušetrila som a mala som taktiež nádherný výhľad. Inak, v Sky View Observatory je aj Starbucks (ten je tu naozaj všade), čiže počas kochania sa výhľadom si môžete vychutnávať vašu obľúbenú kávičku.
Do tretice tu máme park Kerry Terrace. Tento park sa nachádza na kopci za downtownom a odporúčam sem prísť buď skoro ráno a pozrieť si východ slnka alebo neskôr poobede sledovať západ slnka. Odtiaľto vidíte úplne krásne na Space Needle, Columbia Center a celý downtown.

Miesto polepené žuvačkami – The Gum Wall

Hovorím o stene pokrytej žuvačkami, ktorá je síce nechutná, ale stenu nej podobnú nenájdete nikde inde vo svete. Aby toho nebolo málo, tieto žuvačky častokrát popadajú na zem a akonáhle sa ocitnete v tejto uličke, doslova zo všetkých strán ste obklopený žuvačkami. No a hádajte, čo som urobila keď som tu bola? Kúpila som si žuvačky a prilepila som na stenu ďalšiu do zbierky. Ja viem, som prasa. Kroch.

Prehliadky mesta: Bill Speidel´s Underground Tour a Seattle Free Walking Tours

Ako lepšie spoznať mesto, než s lokálnymi sprievodcami? Napríklad sa dozviete, že v minulosti mesto sužovali povodne a situácia sa sčasti vyriešila až po Great Seattle Fire, kedy pri nešťastnej náhode v roku 1889 vyhorel celý downtown. Následne vybudovali nový downtown, tento raz s tehelnými domami (keď niekedy budete v meste s tehlovou architektúrou akým je napríklad Portland v štáte Maine, tak je to preto, že pôvodné mesto bolo postavené z dreva a kompletne vyhorelo). Nové mesto však práve kvôli vyššie spomínaným povodniam vystavali o približne 9metrov vyššie, a tak nám vlastne vznikli dve časti mesta – downtown a to, čo je pod ním – underground. A ten sa zachoval dodnes.
Čiže, ak chcete spoznať downtown, vrelo odporúčam Seattle Free Walking Tours. Funguje to na rovnakom princípe ako európske Free Walking Tours – celé je to bezplatné a na záver prehliadky sa podľa vlastného uváženia rozhodnete či a koľko peňazí dáte Vášmu sprievodcovi za odmenu. Viac o týchto prehliadkach sa dočítate v mojom druhom blogu.
Jediná možnosť, ako vidieť „pôvodné mesto,“ teda to, ktoré tu bolo predtým, je práve počas Underground Tour. Prehliadka trvá niečo málo cez hodinu a zážitok máte na celý život. A v neposlednom rade zistíte, prečo sú po downtowne rúžovo-fialové kachličky na zemi…

Osobnosti Seattlu

Ak chcete stretnúť Billa Gatesa či Macklemora (ktorý bol v 2018 mojím susedom), môže sa to stať práve tu. Nehovoriac o tom, že odtiaľto pochádzajú slávne kapely ako Pearl Jam, Foo Fighters, Alice in Chains, Heart, Nirvana či umelec Jimi Hendrix. A hovoriac o Nirvane – vedeli ste, že práve v Seattli je dom, v ktorom našli mŕtveho Kurta Cobaina? Pred ním je lavička, ktorá je zaujímavá tým, že vždy na výročie Kurtovej smrti (4.apríl) a na jeho narodeniny (20.február) sa tu zhromažďujú ľudia, aby si uctili jeho pamiatku.

Športové Kluby: Seahawks, Huskies, Mariners a Kraken

Čím žijú Američania? No predsa športom. O aktívnom športovaní by som síce v mnohých prípadoch pochybovala, ale za to určite aktívne pozerajú americký futbal, basebal a hokej. A ak už kvôli ničomu inému, tak aspoň pre tú atmosféru vám rozhodne odporúčam ísť do nejakého lokálneho športového baru (za mňa rozhodne do Earl´s on the Ave) a užiť si to. Seahawks hrajú v NFL, Huskies zas je univerzitný futbalový tím, Mariners reprezentujú v MLB a Kraken je novovzniknutý hokejový tím (2021), ktorý hrá v NHL.

Tak šup-šup do Seattlu. Keď už sem pôjdete, vezmite si rovno aj plavky a zaplávajte si vo Washington Lake. A čo je podstatné, nezabudnite si nepremokavú bundu, pretože dáždniky sa tu nepoužívajú.
S láskou,