Víkend v Seattli

Víkend v Seattli

Približne pred rokom som publikovala článok o tom, ako sa mi žilo tri mesiace v Seattli . Odvtedy už ubehla nejaká doba, ja som sa dvakrát presťahovala a jedného krásneho októbrového dňa som sa tam vrátila. A hádajte, kde budem oslavovať Nový rok? Správne, v Seattli. Prečo sa vlastne oplatí si vybehnúť si aspoň na víkend do Seattlu? Pozrime sa na to spolu…  

Miesto, kde sa natáčali známe filmy

Päťdesiat odtieňov sivej asi každému niečo hovorí. Niektorí na tento film možno spomínate ako ja – ako na zabité dve hodiny života, iným sa táto trilógia možno páčila. Ja som si len chcela utvrdiť, či chýr o škaredom upršanom počasí v Seattli je pravdivý, a preto som si pozrela všetkých Päťdesiat možných aj nemožných odtieňov a veruže – v každej scéne buď pršalo alebo bolo po daždi.

Ďalší film, ktorý sa natáčal aj v Seattli a jeho okolí je o nahrávke, po ktorej pozretí do siedmych dní umriete. Správne, hovorím o horore Kruh. Ten sa však nenatáčal len tu, ale aj v štáte Oregon a v štúdiu v LA. Tak napríklad, ani nie hodinu od Seattlu nájdete ranč Morganovcov. Lokalitu Samarinej studne sa mi nepodarilo vygoogliť (že by sa to natáčalo v štúdiu v LA?) a slávny maják nájdete v Newporte v štáte Oregon.   

Keď sa ešte trochu posunieme v čase, predstavujem Vám to najlepšie na záver – pretože trochu klasiky nikdy neuškodí. Filmy Sleepless in Seattle a 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím Vám ukážu Seattle aj počas denného svetla a mimo neustále upršaného počasia. Navyše, po ich dopozeraní určite nebudete ľutovať Váš „nevyužitý“ čas… Ale dosť bolo už filmov.

Prvý Starbucks a Pike Place Market

Milovníci kávy určite veľmi dobre vedia, že práve Seattle je rodiskom Starbucksu. Prvý Starbucks na svete tu nájdete dodnes a keď už budete v tejto štvrti, príďte s prázdnym žalúdkom, pretože po ľavej strane sa Vám bude tiahnuť veľký Pike Place Market.
Pike Place Market je miesto, kde sa stretávajú lokálni farmári, remeselníci a obchodníci. Každý si tu nájde niečo svoje – či už ovocie a zeleninu, drobné pamlsky, suveníry alebo čerstvú rybu. A keď už hovorím o tých rybách – každý, kto príde do Seattlu, musí zažiť minimálne tieto dve veci: Space Needle a hod rybou v Pike Place Fish Market. Vždy, keď si tu zákazník kúpi rybu, predtým ako mu ju zabalia, nastane šou – hod touto rybou. Dvaja predavači si medzi sebou niekoľkokrát hodia rybu, do toho niečo pokrikujú a až potom Vám ju zabalia. No nie je to geniálne?

A keď už sme pri tom jedle – v Seattli vo veľkom fičí tzv. Happy Hours. Každý deň, v rozmedzí medzi 16ou a 19ou hodinou, nájdete podnik, kde sa lacno a dobre viete najesť, prípade opiť. Potvrdia Vám to ako domáci, tak aj lokálni sprievodcovia. Čo som ja zažila, tak jedlá boli skôr predkrmy, ale za rovnakú cenu ako by ste zaplatili v reštaurácii za jedno jedlo, tu zdegustujete aspoň tri rôzne. Výsledná cena je približne rovnaká a Vy máte hotový gurmánsky zážitok. Alebo destilovaný. A hovoriac o alkohole, pivárom odporúčam navštíviť Tap House Grill, kde máte na výber až zo 160 čapovaných pív! Mimochodom, vedeli ste, že ak sa neviete rozhodnúť, aké pivo/ zmrzlinu si chcete kúpiť, môžete požiadať o malú vzorku zadarmo? Alebo napríklad aj o štyri malé vzorky zadarmo? Môže byť, nie?               

Space Needle a Columbia Center

V Seattli nájdete dve vyhliadkové veže – povestnú Space Needle a na opačnej strane mesta najvyšší mrakodrap Seattlu – Columbia Center. Výhľad je v konečnom dôsledku rovnaký, cena už nie… Space Needle nie je samozrejme žiadna administratívna budova, ale za to v Columbii Center sa na 40. poschodí nachádza Starbucks, do ktorého Vás pustia zadarmo. Výhľad ako z vrcholu budovy Sky View Observatory síce mať nebudete, ale ako lacnejšia alternatíva to ujde.

Space Needle je v mojich očiach predražená verzia bratislavského Mosta SNP. Vyzerajú podobne, sú to lokálne atrakcie a pri zistení ceny vstupného a Vám tam dvakrát ísť nechce. Ja som bola iba v Sky View Observatory, kde som nemusela čakať v žiadnych radoch, ušetrila som a mala som krásny výhľad, pretože tu nebolo toľko turistov ako nájdete v Space Needle.   

The Market Theater Gum Wall

Správne, hovorím o stene pokrytej žuvačkami, ktorá je síce nechutná, ale stenu nej podobnú nenájdete nikde inde vo svete.

Prehliadky mesta: Bill Speidel´s Underground Tour a Seattle Free Walking Tours

Ako lepšie spoznať mesto, než s lokálnymi sprievodcami? V minulosti Seattle sužovali povodne a situácia sa sčasti vyriešila až po tzv. Great Seattle Fire, kedy pri nešťastnej náhode v roku 1889 vyhorel celý Downtown. Pri výstavbe nového Downtownu, tento raz tehelnými domami (keď budete niekedy v meste s tehlovou architektúrou akým je napríklad Portland v Maine, je to preto, že pôvodné mesto bolo postavené z dreva a kompletne vyhorelo). Nový Downtown však práve kvôli vyššie spomínaným povodniam vystavali o približne 9metrov vyššie, a tak nám vlastne vznikli dve časti mesta – Downtown a to, čo je pod ním – Underground. A ten sa zachoval dodnes.

Takže, ak chcete spoznať Downtown, vrelo Vám odporúčam Seattle Free Walking Tours. Funguje to na rovnakom princípe ako európske Free Walking Tours – celé je to bezplatné a na záver prehliadky sa podľa vlastného uváženia rozhodnete či a koľko peňazí dáte Vášmu sprievodcovi za odmenu. Viac o týchto prehliadkach sa dočítate v mojom druhom blogu o Seattli.

Jediná možnosť, ako vidieť „pôvodné mesto,“ je počas Underground Tour. Prehliadka trvá niečo málo cez hodinu a zážitok máte na celý život. A v neposlednom rade zistíte, prečo sú po Downtowne Seattlu rúžovo-fialové kachličky na zemi…

Osobnosti Seattlu

Ak chcete stretnúť Billa Gatesa či Macklemora (ktorý bol mimochodom môj sused), budete mať tú možnosť práve v Seattli. Nehovoriac o tom, že odtiaľto pochádzajú slávne kapely ako Pearl Jam, Foo Fighters, Alice in Chains, Heart, Nirvana či umelec Jimi Hendrix. A hovoriac o Nirvane – vedeli ste, že práve v Seattli je lavička pri dome, v ktorom našli mŕtveho Kurta Cobaina? Táto lavička je zaujímavá tým, že vždy na výročie Kurtovej smrti (4.apríl) a na jeho narodeniny (20.február) sa tu zhromažďujú ľudia, aby si uctili jeho pamiatku.

Tak šup-šup do Seattlu. A nezabudnite si nepremokavú bundu… dáždniky sa tu nepoužívajú.

Lula