Víkend Meste Anjelov

Víkend v Meste Anjelov

Mám taký pocit, že svet si klasifikuje Ameriku nasledovne: New York, Los Angeles a Biely Dom. Z mojich blogov už dávno môžete vedieť, že v Amerike sa nachádza oveľa viac zaujímavých miest, avšak tento raz sa pozrieme na to slávne Mesto Anjelov. Ak sa sem niekedy vyberiete, vedzte, že dva dni Vám bude málo, tri tak akurát a štyri dni ak sa absolútne nechcete nikam ponáhľať. Praktická rada pre LA je: všetko je ďaleko od seba, a preto sa Vám oplatí požičať si auto, avšak musíte počítať s neskutočnými kolónami. A čo sa tu počas týchto dní oplatí vidieť?              

Hollywood sign a Griffin Observatory

Z amerických filmoch určite poznáte ten romantický príbeh, kde sa čerstvo zamilovaný pár vydá k nápisu Hollywood. Na nápis si určite ako oni nesadnete, ale viete sa asi hodinovou prechádzkou dostať priamo ku nemu. Ak zadáte do GPS Hollywood sign, nezavedie Vás to priamo tam, odkiaľ pochádzajú všetky internetové obrázky. Ako nájsť správne miesto pre Vašu instagramovú fotku si viete prečítať v mojom blogu o road tripe, deň 5 tu

Ku Griffin Observatory sme sa od Hollywood sign odviezli autom. Autom ste tam za 5 minút, prechádzkou to máte za takú hodinu a nemusíte platiť za parkovné. Vstup do observatória je síce zadarmo, ale za parkovné si zaplatíte a navyše je to tu tak preplnené, že zaparkovať tu je umenie. Nájdete tu doslova parkovaciu kolónu. Observatórium je samo o sebe nádherné a pokocháte sa krásnym výhľadom na LA.

Hollywood Boulevard

Na Hollywood Blvd nájdete Hollywoodsky chodník slávy, TCL Chinese Theater s odtlačkami rúk a nôh rôznych hercov a veeeeeľa obchodov so suvenírmi. Prejdený ho máte za 45 minút (tam aj naspäť) a vlastne uvidíte ulicu preplnenú ľuďmi, bezdomovcami a hviezdami svojich obľúbených hercov na oboch stranách chodníka. Ja som sa dvakrát snažila odfotiť pri hviezde s Penelope Cruz, ale zakaždým som na fotke vyzerala ako blbec. Na fotenie s chodníkom proste nemám… Ak by Vás tento chodník už omrzel (my sme si ho počas road tripu nazvali Walk of Shame // Chodník hanby, pretože je naozaj špinavý a nechutný), vybehnite si kúpiť niečo pekné na seba do obrovského Marshall´s, ktorý sa tam tiež nachádza.

Návšteva filmového štúdia

V LA sa nachádzajú dve filmové štúdiá: Warner Bros. (ktoré Vám je určite známe z Harryho Pottera) a Paramount Pictures. Ja som bola vo Warner Bros. a aj keď vstupné zabolelo moju peňaženku, nebolo čoho ľutovať. Bohužiaľ som tu bola počas Vďakyvzdania, a tak sa tu nič akurát nenatáčalo, ale zážitok to bol neskutočný. Nehovoriac o tom, že tu nájdete originály gaučov zo seriálov Priatelia a Teória Veľkého Tresku, na ktoré si môžete dokonca sadnúť. Klasická prehliadka trvá dve hodiny a ak sa sem vyberiete počas sviatkov, nebudete sa pretláčať masami turistov. Akurát teda asi neuvidíte žiadne natáčanie a hercov.

Beverly Hills a Rodeo Drive

Poznáte jednu z tých najbohatších štvrtí v LA – Beverly Hills, však? Tak tu sa nachádza veľmi škaredý nápis Beverly Hills a krásna Rodeo Drive plná obchodov, v ktorých si bežný smrteľník nič nekúpi. Ja som tu bola na Vianoce, 25. decembra a jediný obchod, ktorý bol otvorený, bol Gucci. Nastriekala som sa vzorkou voňavky, ktorá bola zadarmo a mohla som spokojne odísť. Rodeo Drive na ktorú sa oplatí ísť pozrieť ak ste v LA, ale úprimne veľa času tu veru nestrávite… Mne sa stala taká vtipná vec, že neznámy chlap ma zastavil a poprosil ma, či sa s ním neodfotím. Netuším, s kým si ma pomýlil, ale cítila som sa skvelo!

Venice Beach

Tu chcete stráviť svoj voľný čas! Venice Beach je nádherná pláž (plná bezdomovcov), a oceán je síce ľadový, ale do tejto pláže sa jednoducho zamilujete. Je to akoby ste boli v Miami na South Beach, avšak s tým rozdielom, že do Atlantického oceánu sa ešte aj v Bostone počas leta radi hodíte, ale v Tichom oceáne budete ešte aj počas augusta mrznúť… Venice Beach je ideálne miesto na romantické prechádzky, ranný beh, či relaxovanie na pláži. Ďalšou známou plážou a štvrťou v LA je Malibu. Domy sú tu nádherné, ale tá pláž nie je nič moc… A ak tu už budete, vyhnite sa McDonaldu, pretože v tejto štvrti aj ten je na americké pomery predražený.               

Santa Monica Pier a Route 66

Počuli ste už o najdlhšej diaľnici v USA, Route 66? Diaľnica, ktorá je dlhá 3862 km (všimnite si, že na Slovensku nie sme schopní postavať diaľnicu, ktorá by viedla z východu na západ a Američania vybudovali už dávno diaľnicu naprieč celou krajinou cez sedem štátov) a keby ste si ju chceli precestovať (a že je to veľmi populárne!), potrebujete tak 2-3 týždne. Route 66 začína v Chicagu a končí práve na Santa Monica Pier.   

Melrose Avenue

Miesto, kde sa všetci chodia fotiť s pouličným umením. Nájdete tu tie slávne Angel Wings a Pink Wall, s ktorými sa každý fotí. Ulicu pobeháte a pofotíte za necelú hodinu a nájdete tu naozaj mnoho krásnych diel – 2Paca, nápisy s citátmi, krásnu dúhu… a zastavte sa v niektorej lokálnej malej kaviarni na kávu. A milovníci marihuany si môžu pochutnať na káve s THC. High z jednej kávy síce nebudete, ale chutí skvelo. Správne, marihuana je v Kalifornii legalizovaná…

Urban Lights a Museum of Art

Na múzeum umenia som nemala čas, ale zastavila som sa aspoň pri Urban Lights. Tieto dve atrakcie a nachádzajú pri sebe a pre každého fanúšika umenia (a nadšenca fotiek s lampami) odporúčam!

No najlepšie a nakoniec – pamätáte si seriál Čarodejnice?
Mysleli ste si, že dom sestier Halliwellových sa nachádza v San Franciscu? Mýlili ste sa. Tento dom nájdete na 1329 Caroll Avenue, Los Angeles. Tiež som sa tu nestihla zastaviť, ale ak sa ešte niekedy dostanem do LA, toto bude moja prvá zastávka!     

Mesto Anjelov. LA. Ja som sa zamilovala do Venice Beach a do jeho ducha. Kalifornského ducha, ktorého vidíme v amerických filmoch. Koncentrujú sa tu pekní chlapi (popravde asi najvyššiu koncentráciu pekných chlapov z USA som spozorovala práve tu), avšak nájdete tu aj mnoho bezdomovcov a veľa Američanov Vám povie, že je to nechutné a špinavé mesto. Ja som tu bola dvakrát a rada by som sa vrátila znova. A zaregistrovala do lokálnej agentúry, aby som si splnila môj americký sen a dostala sa na filmové plátno. Kiežby. A mimochodom, nie je tu stále teplo a slnečno ako by ste si mohli myslieť, keď som tu bola v v novembri, štyri dni nám tu pršalo!

Lula