Luline tipy pred cestou do Bulharska

Luline tipy pred cestou do Bulharska

bulharska vlajka s levou hlavou

Tesne predtým, ako som publikovala blog o Bulharsku mi napadlo, že by mohlo byť celkom užitočné spísať zopár tipov, aby ste nespravili rovnaké chyby ako ja. Samozrejme, že spomeniem aj moje fakapy na demonštračnú ukážku toho, čo sa vám počas návštevy Bulharska môže stať.

#1 Zmena časového pásma

V Bulharsku majú o hodinu viac ako na Slovensku, čo znamená, že človek, ktorý pracuje od 9ej do 17ej, bude zrazu pracovať od 10ej do 18ej. Na tom by nebolo nič zlé, keby som sa nepomýlila a nevypla notebook už o 16ej. Mimochodom, toto sa mi stalo už aj v Anglicku a Turecku.

#2 Bulharsko je v síce EÚ, ale neplatia eurami

Dobrá správa je, že v Bulharsku môžete volať a využívať mobilné dáta rovnako ako doma. Čo som si už neuvedomila je, že nemajú eurá, ale platia bulharským levom. A preto som nedokázala pochopiť, prečo mi automat na cestovné lístky nechcel zobrať eurá. Najvtipnejšie na tom celom bolo, že ľudia v rade za mnou sa ma pýtali, či je ten automat pokazený a ja som im nevedela vysvetliť, aký je problém.

#3 Noste pri sebe hotovosť

Rozmaznaná vymoženosťami platiť kartou už takmer kdekoľvek som už aj pomaly zabudla, že ešte stále existuje niečo ako bankovky a mince. A že na svete je ešte veľa miest, kde sa dá platiť iba nimi. Napríklad v takej bulharskej MHD. Potom, čo som v Plovdive nastúpila do autobusu, som zistila, že sprievodca sa tam nachádza po celý čas a keď nastúpite, príde ku vám a vypýta si peniaze za jazdu. Ja som tie drobné nemala a už-už to vyzeralo, že ma z autobusu vyhodia. Keď vtom, jedna úplne cudzia staršia pani vytiahla groš a zaplatila mi jazdu. Ja som sa vtedy skoro od hanby prepadla. Teta, ďakujem!

#4 Máloktorí Bulhari hovoria po anglicky

Alebo som možno iba ja mala na takých smolu. Na druhej strane, kebyže tam zostanem ešte ďalšie dva mesiace, myslím si, že by som sa už aj Bulharsky dorozumela. Pamätám si, ako som raz bola na návšteve u suseda, ktorý mi pri pive porozprával o svojej rodine a o tom, ako v Grécku vstrekovali do paradajok látku, vďaka ktorej za noc zmenila farbu zo zelenej na nádhernú červenú. Neviem, či to bolo tým pivom, ale rozumela som mu takmer všetko, čo mi rozprával. Inak, Bulhari nepoužívajú latinskú abecedu, ale bulharskú azbuku. Tá je veľmi podobná ruskej azbuke, ktorú som sa naučila čítať ešte ako malá, keď ma teta brávala na Slavín, kde sme čítali mená ruských vojakov.

#5 Autobusmi sa dostanete všade, aj do Turecka

Áno, autobusmi sa tu dostanete takmer všade. Akurát na výlet do kláštora v Rile sa vám viac hodí auto. Rilský kláštor sa nachádza asi hodinu južne od Sofie. Voľakedy tam chodili ešte vlaky, aktuálne sa tam dostanete buď autobusom, ktorý chodí raz za deň, alebo autom. Ja som ten autobus nestihla, a tak som sa išla prejsť aspoň do kláštora v Kladnitsi. Tam sa práve konal krst jedného chlapa a ja som sa akože nenápadne k tejto ceremónii pridala (bolo to v miestnosti veľkej asi 10×5 metrov, čiže veľmi nenápadná som nebola). Po obrade som sa zahovorila s kňazom a ten sa mi ponúkol, že ma do toho kláštora v Rile odvezie. To bolo síce milé a kláštor je krásny, ale jeho šoférske zručnosti ma vydesili k smrti.

#6 Na pohorie Vitosha sa bez auta ťažko dostanete

Nad Sofiou sa týči pohorie Vitosha. Na internete som sa dočítala, že sa tam viete dostať z viacerých smerov a že je tam lanovka, ktorá vás vyvezie až na vrchol. Lanovky tam síce sú, ale tá, pri ktorej som bola ja, bola zatvorená. A to som si vygooglila, že ako jediná mala fungovať. Zo Sofie sa ku tejto lanovke dostanete autobusom, avšak ten ide iba párkrát za hodinu. Navyše som omylom vystúpila úplne inde. Do toho boli prehánky, ale podarilo sa mi stopnúť auto. Následne som zistila, že odvoz síce mám, ale dolu do Sofie. Tak som z neho vystúpila a stretla som super babu na ešte lepšom aute, ktorá mi sľúbila, že ma vezme na miesto s pekným výhľadom na Sofiu. Samozrejme, že sme sa v hore stratili a nakoniec sme sa tri hodiny vyvážali po Sofii.

Bulharsko je fajn. Je tu lacno, viac-menej im aj budete rozumieť, lietadlom ste tu z Bratislavy za tri hodiny a Ryanair ponúka letenky už od 9€. Tak prečo si sem nevybehnúť na výlet.

Čau,