Stratené v New Yorku

Stratené v New Yorku

Píše sa piatok 24.5., je 19:00 a ja zisťujem, že najbližšie dva dni nepracujem. Nikola taktiež nie, a tak sme sa rozhodli, že si spravíme výlet do New Yorku. New York sa nachádza približne 300 km od Bostonu a v sobotu na obed už stepujeme v new yorskom Chinatowne hľadajúc slávny Brooklyn Bridge.

O dvadsať minút neskôr, po zdravotnej prechádzke a ovešané našimi kabelami, sme tu – na ľuďmi preplnenej promenáde, ktorá smeruje na Brooklyn Bridge. Turisti, bežci, cyklisti, či New Yorčania na romantickej prechádzke – všetko sa to tu akumulovalo. Chvíľu sme dokonca prehodnocovali ideu, že si na ďalší deň privstaneme a nabehneme sem o 5ej ráno, aby sme si mohli vychutnať východ Slnka a most iba pre seba. Nakoniec sme sa však pridružili k davu a vychutnali si prechádzku po drevených brvnách, ktoré mi na chvíľku pripomenuli náš bratislavský pôvodný Starý most a jeho čaro (tí, ktorí ste sa po ňom tesne pred rekonštrukciou stihli prejsť viete o čom píšem).

O dve hodiny neskôr, keď sme si prešli a pofotili most hádam z každého uhla a v našich pleciach sme prestali mať akýkoľvek cit, nasadli sme na metro a odviezli sa k Central Parku, pretože čo by to bol za výlet v NYC, kebyže sa neubytujeme v samom centre Manhattanu. Berieme do jednej ruky zmrzlinu, do druhej hot-dog, medzi lakte Starbucks, sadáme do trávy a vychutnávame si atmosféru. Zatiaľ čo do seba tlačíme fast food, Nikola sa neúspešne snaží vytvoriť boomerang na Instagram a ja sa zamýšľam nad tým, koľko je v tomto meste turistov; prečo je tu tak draho; aká je pravdepodobnosť, že chlap, ktorý Vám zozadu pripomína kamaráta sa zrazu otočí so slovami: „Vy ste zo Slovenska?“ a Vy sa skoro od hanby prepadnete a v neposlednom rade mi vŕtalo hlavou prečo sa na mňa chlapík z hot-dogového stánku tak škaredo pozeral, keď som si na môj syrový párok dodatočne nacapala horčicu. Asi nebola v cene…

Po ubytovaní  sa v našom krásnom 4* hoteli s pokazenými posuvnými dverami od kúpeľne, z ktorej sme si mohli cez presklenú stenu mávať zo záchoda priamo do postele, sme sa vybrali do zábavného parku na Coney Island, kedy sme sa zrazu ocitli na mieste ako z amerických filmov, kam by Vás vo Vašom vysnenom svete zobral Váš vysnený chlap. V reálnom svete si však vystačíte s Nikolou a vlastne ste rada, že s ňou máte krajší vzťah ako s Vaším imaginárnym chlapom. Nebudete sa za ňu hanbiť, keď má cukrovú vatu po celej tvári; ona Vás podporí v tom, aby ste išli na koníkový kolotoč, pretože to bol Váš detský sen; na 100% sa s ňou nepohádate a obe máte nervy z ocele pri vytváraní ideálnej v budúcnosti-možno-publikovateľnej fotky. Zážitok z romantickej prechádzky po pláži máte rovnaký a určite nebude mať problém sa s Vami podeliť o jedlo! Správne, večera!

Vďaka Facebooku som sa dozvedela, že v NYC nájdete Českú reštauráciu Bohemian Hall and Garden Beer (kde sme sa dozvedeli o ďalšej Československej reštaurácii, ktorá sa nachádza neďaleko – Koliba). Nakoľko našu domácu stravu sme už niekoľko dobrých mesiacov nejedli, naša večera bola jasná – vyprážaný syr a sviečková (bryndzové halušky boli vypredané…). Poviem Vám, bolo to nebíčko  papuľke. Jedlo však nebola jediná vec, vďaka ktorej sme sa cítili ako doma – interiér reštaurácie v nás vyvolával pocit, že sme naozaj doma, obsluhoval nás Košičan a v záhrade reštaurácie boli Česi a Slováci! Netrvalo dlho a boli sme socializované medzi nich. A ako sa najlepšie socializuje? Cez alkohol samozrejme. S kým sme pili? So slovenskými východniarmi. Ako to dopadlo? To si už domyslite sami…

Nedeľa. Po rannom vylihovaní sme sa museli z hotela check-outnúť. Na hoteli si však nechávame naše preplnené kabele a vyberáme sa na Times Square. Je to zábavné, ako jedno a to isté námestie, je non stop 24/7 preplnené turistami a predsa má iné čaro cez deň a v noci. Viac síce uvidíte počas dňa, avšak krajší zážitok z vysvietených obrazoviek sa Vám naskytne až po západe Slnka. Photoshooting ukončujeme v suvenír shope, odkiaľ sa znova presúvame do metra, aby sme si obzreli Flatiron Building. Musím podotknúť, že na to, aká veľká metropola toto mesto je, v metre sa veľmi dobre zorientujete (a to mám naozaj mizerný orientačný zmysel). A ak náhodou neviete, na ktorú stranu máte ísť, na každom rohu sa nájde nejaký new yorčan, ktorý Vám ochotne poradí (v horšom prípade Vám odpovie: „I don´t speak English“ a Vám len sánka padne smerom nadol…). Vystupujeme na 5th Avenue a hľadáme budovu, okolo ktorej sme si nechtiac spravili kolečko. Photozastávka číslo dva je za nami a nám už len treba si ísť vyzdvihnúť veci a utekať na autobus. Máme na to presne hodinu. Lula sa totiž zle prerátala a zabudla, že po príchode do NYC sme kráčali 20 minút na Brooklyn Bridge a nie na náš hotel (kam sme sa vlastne zviezli metrom). A tak si optimisticky vyrátala, že sa vlastne stihne presunúť naprieč Manhattanom hore-dolu behom hodiny hneď dvakrát a to dokonca chôdzou. No, nestihne. Zatiaľ čo Nikola utekala nám nakúpiť na päťhodinovú cestu v autobuse aspoň základné potraviny a objednať Uber, ja som utekala na hotel po naše veci. 15:45 sme nasadali do taxíka a ja sa pýtam šoféra, aká je pravdepodobnosť, že o 16:00 budeme v Chinatowne. Nulová, odpovedá mi. S Nikolou sa na seba zúfalo pozeráme a googlime kontaktné informácie na agentúru, cez ktorú sme si bookli autobusové lístky. A keď sa mi presne o 16:00 na opačnej strane telefónu konečne ozval mužský hlas so slovami: „How can I help you?“, spustila som takú plynulú angličtinu, o ktorej sa mi doteraz asi ani nesnívalo. Vďaka bohu, že Nikole som ešte v piatok hovorila, aby zarezervovala autobus o 16ej a nie o 17ej v prípade, že by sme ho nestihli. A vďaka bohu, že na autobus o 17ej sme sa naozaj s malou finančnou penaltou nakoniec aj dostali. A medzičasom sme si pošmakovali na čínskej nudlovej polievke – mňam! Krátko po 21ej prichádzame do nášho starého známeho Bostonu a pred 23ou už ležím mŕtva v posteli.

Je to už takmer deväť mesiacov, odkedy som odišla do Ameriky a ja si odškrtávam ďalšie miesto zo zoznamu destinácii, kam som sa chcela v USA vybrať. Bol to perfektný víkend, kedy sme sa po niekoľkých dlhých mesiacoch konečne cítili na chvíľu ako doma. Trebalo sa na to iba vytratiť na víkend do New Yorku.

Rozpočet:

Ubytovanie 100 EUR

Transfery (Uber + metro) 50 EUR

Spiatočný lístok na autobus 60 EUR

Strava 66 EUR

Suveníry 30 EUR

SPOLU: 298 EUR