Sleepless in Seattle (10.9.2018- 7.12.2018)

Sleepless in Seattle

Seattle in general.

Seattle je najvačšie mesto štátu Washington a nachádza sa na západnom pobreží Ameriky.

Hlavným mestom štátu Washington je Olympia.

Lokálna charakteristika obyvateľov Seatlu: „passive aggresive“. 

Veľkosť mesta: 369,2 km²

Populácia:  574 000 obyvateľov

Na porovnanie, Bratislava:

Veľkosť mesta: 367,661 km²

Populácia: 476 000 obyvateľov

Weather forecast

Chýr, ktorý sa o Seattli šíri: neustále tu prší.

Som tu síce iba necelé tri mesiace a áno, párkrát mrholilo, bolo zamračené, prípadne padla ťažká hmla (v tomto meste by ste využili hmlovky, ktoré sú Vám minimálne v Bratislave častokrát na dve veci…) avšak veci sa majú takto: je november a údajne ma čakajú tri až štyri mesiace nepretržitých dažďov, avšak tu neprší, tu mrholí. Ľudia v Seattli málokedy používajú dáždniky, pretože im stačí nepremokavá bunda (tento trend mi stále príde veľmi zvláštny). Na druhej strane prečo nie, je to veľmi praktické. A zároveň čudné – pretože na Vás v podstate doslova prší.

Mimochodom, úžasný je vzduch po daždi, kedy oveľa intenzívnejšie cítite vône ihličia, levanduly, či marihuany, ktorá je v štáte Washington legalizovaná.

Bez kompasu do Ameriky ani nechoďte!

Ďalšia vec, na ktorú si neviem zvyknúť, je navigácia. Keď sa niekoho na ulici opýtate, kadiaľ sa dostanete na určité miesto, buď Vám odpovedia, nech si to vygooglite, alebo Vám poradia, že máte ísť na severozápad a o tri bloky odbočíte vľavo. Dobrá rada nad zlato! Aby som Vás uvidela do obrazu, Seattle sa ťahá zo severu na západ (a prechádza ním obrovská diaľnica, ktorá začína v Kanade a končí v Mexiku) a väčšinu ulíc a avenues máte taktiež označené skratkami N, S, E, W, prípadne kombináciami NE, NW, SE, SW – aby ste predsa vedeli, na akej svetovej strane sa nachádzate.

Nakoľko opakovanie je matka múdrosti, budem sa opakovať, ale: bez kompasu do Ameriky ani nechoďte! Alebo Google maps…

Kopce, kopce, samé kopce…

Nakoľko Seattle sa nachádza v Amerike, ktorá je známa tým, že mestá sú usporiadané do obdĺžnikového pôdorysu, je tomu tak aj tu. A musím uznať, že v praxi je to veľmi užitočné – najmä, keď máte taký mizerný orientačný zmysel ako ja. 

Seattle je taktiež kopcovité mesto. Jeden známy mi raz povedal: „Ono, keď stavali toto mesto, tak asi nepredpokladali, že tu bude žiť toľko ľudí.“ A musím mu dať za pravdu. Na druhej strane Seattle sa drží v TOP 10 amerických veľkých miest, kde sú ľudia najmenej obézni. Možno to bude aj práve tými kopcami. Z vlastnej skúsenosti mi však príde dosť nepríjemné, keď sedím v aute a idem hore kopcom, pretože častokrát mám pocit, že samotný kopec prevráti auto dozadu na kufor. A ešte jedna poznámka ku kopcom: vďaka Bohu, že 98% amerických áut má automatickú prevodovku. Pretože šoférovať na manuále v tomto meste by bol minimálne pre mňa pôrod… 

Public transportation

Palec hore miestnej MHD. Majú tu autobusy, trolejbusy, električky a metro. Autobusy a trolejbusy majú v centre mesta unikátne zastávky, ktoré sú znenazdajky uprostred kopca, ale podelím sa s iným zážitkom. Šoféri a šoférky sa s Vami vždy veľmi radi porozprávajú a poradia Vám ako sa kam dostanete. Vôbec nie sú oddelení prepážkou od cestujúcich a každého pri nástupe (prípadne aj výstupe ak vystupujete prednými dvermi) slušne pozdravia a niekedy sa Vás opýtajú klasickú zdvorilostnú otázku – ako sa máte. Tiež sa mi už párkrát stalo, že som bola jedinou cestujúcou a celú cestu som prekecala so šoférom…

Čo sa týka cestovných lístkov, buď si pípate pri nástupe Vašu ORCA card nabitú kreditom alebo si kupujete lístok u šoféra (šoférky). Ak som to však správne očekovala, jedna jazda s ORCA card (s neobmedzenými prestupmi, avšak o maximálnej dĺžke 2 hodiny), stojí 2,75 dolára. To vôbec nie je zlé.

Domy a parky v Rat City

Jeden spomedzi prvých dôkazov, že sa naozaj nachádzate v Amerike, sú typické americké domy. Či už sú to bytovky s pouličným požiarnym schodiskom alebo staré rodinné domy, ktoré poznáme všetci z filmov, zrazu je to tu pred nami. Jednoducho krása!

Seattle je tiež mesto známe tým, že sa tu nachádza veľa zelene a parkov. Vyše 12% mesta tvorí zeleň. Na každom rohu tu pobehujú veveričky a takmer na každom strome a v každom dome si tkajú siete prerastené pavúky. Populácia veveríc, pavúkov a potkanov (Seattle sa taktiež nazýva aj „Rat City“) je tu podľa mňa rovnako vysoká ako celoročná populácia holubov a komárov počas teplých letných dní u nás na Slovensku.

Športové okienko

Laickým okom pozorovateľa konštatujem, že je tu veľmi populárny americký futbal (Seattle Seahawks a Washington Huskies); futbal, ktorý sa v Amerike vlastne volá soccer (Seattle Sounders) a bejzbal (Seattle Marines).

Dodnes mám v hlave hlášku jedného známeho: „Vieš, my ako jediní na svete, máme futbal a soccer. Soccer je Váš futbal a náš futbal, je americký futbal. Najväčšou srandou na tom celom je, že v ňom vôbec nepoužívame nohy.“

Pre fanúšikov parkouru odporúčam followovať seattlejumps na instagrame a keď tu niekedy budete a budete si chcieť zaskákať, s kľudom Angličana im napíšte a oni Vás prevedú všetkými cool miestami po Seattli!

Toľko k môjmu športovému okienku.

Space Needle či…

…Columbia Center? Výhľad je vraj rovnaký a oplatí sa tam ísť vraj večer, kedy je Seattle vysvietený. Cez deň máte totiž veľmi vysokú pravdepodobnosť, že moc toho neuvidíte práve kvôli vyššie spomínanému zamračenému počasiu. A teraz: Spacee Needle či Columbia Center? Bohužiaľ, nebola ani na jednom, avšak z viacerých zdrojov mám overené, že výhľad je rovnako pekný z obidvoch budov. Rozdiel je snáď len v tom, či chcete vidieť mesto zo severnej strany, alebo zo severozápadnej strany. Druhý rozdiel je v cene. Zatiaľ čo lístok na Space Needle stojí neuveriteľných  $37,50 (za vyhliadku zo 184 metrov), lístok na Sky View Observatory Columbia Center stojí  $20 (a je 285 metrov vysoká). Tak sa sami rozhodnite…

Tip: POTVRDENÉ! Miestne klebety tvrdia, že ak na vrátnici v Columbia Tower poviete vrátnikovi, že ste prišli do Starbucksu, ktorý sa nachádza na 40. poschodí, pustia Vás tam bez vstupného poplatku. A v Starbuckse si kúpite lacný čaj za necelé tri doláre a výhľad k tomu máte grátis. Pozor – cez víkendy sú zatvorení a predpokladám, že výhľad zo Space Needle, či vyhliadky na Columbia Tower je úplne iný zážitok!

Free walking tour Seattle 101 a Market Experience

Kto hľadá, nájde. Keď sa zakladatelia tohto projektu vrátili zo svojej svadobnej cesty po Európe, rozhodli sa, že založia projekt Seattle free walking tours. Funguje to na podobnom princípe ako v Európe. Najprv sa však musíte zaregistrovať a následne idete na prehliadku grátis. Po skončení túry (ne)dáte sprievodcovi tip podľa vlastného uváženia.

Seattle 101 je dvojhodinová prehliadka po Downtowne. Počas nej spoznáte, kto je Victor Steingbueck; uvidíte Pike Market Place; dozviete sa, ako sa lacno v Seattli najesť; zistíte, prečo sa oplatí zúčastniť sa Undergroung Tour; dostanete niekoľko tipov na bary a kultúrne vyžitie; sprievodca Vám porozpráva zopár tragikomických príbehov z minulosti Seattlu; objavíte park na Pioneer Square, kde stojí duplikát ukradnutého totemu z Aljašky a túru ukončíte na nábreží pri Seattle Great Wheel. 

Market Experience je jednohodinová prehliadka po Pike Market Place. Súčasťou prehliadky je aj drobná ochutnávka lososa a ovocia od lokálnych predajcov! Mňam!

Lososy

V Ballard Locks Salmon Viewing môžete počas septembra pozorovať migrujúce lososy, ktoré migrujú z Aljašky do tunajších riek, aby sa rozmnožili. Najvyššia sezóna migrácie je v septembri. Ja som tu bola 1.10. a, bohužiaľ, jediného lososa, ktorého som videla, bola mŕtva zaseknutá mrcina. Takže, vychytajte september a zastavte sa tu buď v skorých ranných alebo neskorých večerných hodinách. Lososy sa totiž evidentne vyhýbajú turistickej dopravnej špičke počas dňa.

Keď navštívite Seattle, okrem vyhliadkovej veže sa musíte zastaviť v Pike Market Place, kde Vám lokálni predavači lososov predvedú slávny hod lososom. Vyzerá to nasledovne: jeden predavač stojí za pultom a druhý predavač sa postaví pomedzi ľudí. Začnú po sebe niečo pokrikovať, predavač pri ľuďoch vezme obrovského lososa a hodí ho po druhom predavačovi. Ten mu ho hodí naspäť a takto si toho nebohého chudáka niekoĺkokrát hodia. Túto šou opakujú pravidelne počas dňa, každý deň. Takže, keď budete v Seattli, určite sa tu musíte zastaviť! Navyše lososy a kraby sú tunajším tradičným jedlom  a z osobnej skúsenosti vrelo odporúčam ochutnať oboje.

Keď vek nie je len číslo.

Na to, aby ste mohli v Amerike legálne šoférovať, musíte mať minimálne 15,5 roka; fajčiť a nastúpiť do armády môžete v osemnástom roku života a pivo s marihuanou si legálne vychutnáte až keď Vám bude 21. A veruže sa to tu naozaj kontroluje! Minimálne, čo sa týka alkoholu a legálnych obchodov, kde sa predávajú výrobky z konope. Pri vstupe do baru sedí človek, ktorý si od Vás vypýta ID (t.j. americký občiansky preukaz, americký vodičský preukaz alebo pas). Ak nemáte ešte 21 rokov, prípadne ste si doma zabudli Váš doklad totožnosti, otočia Vás rovno pri dverách a môžete ísť maximálne do reštaurácie alebo do kina. Zo skúsenosti Vám viem povedať, že keď som si nezobrala so sebou von pas (na čo, všakže…), slovenský občiansky preukaz, prípadne vodičský preukaz, Vám nepomôže. Dokonca ani doklad, ktorý hovoril o tom, že mám permission šoférovať v Spojených štátoch s mojími osobnými údajmi. Vždy po Vás budú chcieť buď americký občiansky preukaz, americký vodičský preukaz (ktorý sa tu bežne používa na preukázanie totožnosti) alebo pas. A nie, nezachráni Vás ani fotka Vášho pasu v telefóne. A tak sa mi stalo, že sa môj večer predčasne skončil…

Keď už spomínam bary, v celom meste platí zákon, ktorý zakazuje nalievať, či predávať alkohol medzi druhou a šiestou hodinou ráno. V každom bare si všimnite nad pultom hodiny, ktoré idú o niekoľko minút popredu. Je to tak naschvál, aby si zákazníci stihli objednať posledné drinky pred druhou. V obchodoch Vám v tomto časovom rozmedzí taktiež žiaden alkohol nepredajú. 

Seattle Art Museum (SAM)

Seattle Art Museum opávnene patrí medzi Must-see places while in Seattle!

Vyčleňte si naň dve až štyri hodiny, pretože okrem stálej expozície je tu naozaj čo obdivovať.

Ja som sem prišla počas indického festivalu svetla Diwali, kedy bol vstup zadarmo. Počas free walking tour som sa však dozvedela, že miestni ľudia dávajú taký dôraz na kultúru a vzdelávanie, že vstupné do múzea nie je fixné. Pokiaľ máte vo vrecku iba pár drobných a nemôžete si dovoliť zaplatiť plnú sumu, zaplatíte toľko, koľko máte a oni Vás dnu pustia! Tomu hovorím progresívne myslenie!

Okrem Seattle Art Museum sú tu ešte zaujímavé nasledovné múzeá:

MoPOP – Museum of Pop culture  

Museum of Glass                             

Pacific Science Center

Halloween

Ako mi bolo povedané, Capitol Hill (teda oblasť, kde bývam), je v rámci Seattlu najviac preslávená oslavovaním Halloweenu. Provnať to s inými štvrťmi v Seattli, bohužiaľ, neviem, avšak pozrite si galériu a posúďte sami, či to tu dostatočne nežilo haha!

Tak toto sú moje zážitky a postrehy zo Seattlu, najbližšie sa ozývam z… to ešte ani ja neviem!

Dúfam však, že kontinent nebudem zatiaľ meniť!