Poďme na rande v USA

Poďme na rande v USA

Hľadanie si životného partnera pre nezadaného človeka znie ako veľká veda. Moje kamarátky sa posledné roky zasnubujú, vydávajú, rodia deti alebo minimálne majú partnera. Ja si cestujem po Amerike, starám sa o cudzie deti a užívam si slobodný život s občasným rande. S rande, ktoré mi partnera pravdepodobne v USA neprinesie, ale dá mi také príbehy, o ktorých som ani len nesnívala.

Keď som bola na Slovensku, o randení som nechcela ani počuť. Vedela som, že aj tak čoskoro odídem, a tak ma to vôbec nelákalo. A potom som sa ocitla v Amerike.  V Amerike, kde hádam skoro každý Američan mal minimálne raz v živote nainštalovaný Tinder a kde priemerný Američan randí počas svojho života s toľkými dievčatami, čo priemerný Slovák zažije jednorázoviek. Slovák ma jednorázovku a Američan má frajerku (ak to takto honosne môžem nazvať) na dva týždne.  

Popravde, veľmi dlho som odolávala, kým som si ten slávny Tinder nakoniec stiahla aj ja. Po čase som ho začala považovať  za stratu času, a tak som ho odinštalovala a znovu nainštalovala… A nakoniec som sa jedného dňa zobudila, nainštalovala som k Tindru aj Bumble, Hinge a Badoo a teraz píšem článok o tom, čo ma randenie v USA naučilo a prečo som rada, že nie som Američankou.

Američania naozaj fičia na online dating apps – aplikáciách, ktoré Vám dohodia rande. A je to naozaj jednoduché. Vyfiltrujete si vek a vzdialenosť Vášho potenciálneho partnera, a potom už len swajpujete – doľava ak sa Vám chlap (alebo žena, prípadne pár!!) nepáči a doprava ak sa Vám chlap (žena, pár…) páči. Ak sa aj Vy páčite nemu, nasleduje match – spojenie – a môžete si začať písať. Väčšinou sa Vás chlap do druhého dňa opýta, kedy máte čas a ešte v ten istý týždeň sa nahodíte dúfajúc, že nestretnete ďalšieho idiota. Spoiler alert: pravdepodobne ho stretnete.

Ak chcete stretnúť niekoho, kto by to s Vami mohol myslieť vážne, vedzte, že na Tindri ani jeho „lepšej verzii“ Bumble ho asi nenájdete. Vetu: „Stretli sme sa na Tindri a teraz máme svadbu.“ alebo niečo na tento štýl Vám pravdepodobne niekto minimálne raz v živote povie, ale v 99,9% sa stretnete na Tindri, potom osobne, v rovnaký deň sa spolu vyspíte a o týždeň si na Vás dotyčná osoba ani len nespomenie. A tak som si jedného dňa položila otázku: ako užitočne využiť tieto online zoznamky bez toho, aby sa zo mňa stala k***a?

Tak začnime poporiadku…

Jedného dňa som si písala s kamarátkou a hovorím jej, že je sobota poobede a ja nemám žiadne plány na večer a asi ostanem doma. Ona mi na to napísala geniálnu vetu: „Ja si idem nájsť nejakého idiota, ktorého budem celý večer počúvať a on mi za to kúpi drinky.“ Ja som sa smiala, že toto nie je môj štýl, ale moja kamarátka pokračovala: „To, že sa s ním stretneš ešte neznamená, že sa s ním aj vyspíš. Ja randím stále, ale s tými chlapmi nikdy nespím.“ A toto ma priviedlo k ďalšej otázke – ako to robí? Nájde si atraktívneho fešáka, ktorý jej kúpi drinky a nedá mu ani pusu na dobrú noc. A tak nakoniec dodala: „Nemôžeš si vybrať tých najkrajších. Treba ísť po priemere.“ To bol môj životný tutoriál, ktorý som dostala ešte dávno predtým, ako som si prvýkrát stiahla Tinder…     

Rande ako také

Geniálna vec na tomto randení je, že v prvom rade si treba uvedomiť, že v konečnom dôsledku to nie je nič seriózne. Nezáväzne si s niekým píšete, kedykoľvek mu môžete prestať odpisovať a po nevydarenom rande sa mu už nikdy nemusíte ozývať a predsa mu nebudete nič dlžná. Dá sa to považovať ako príjemné spestrenie si voľného času… Druhá vec je, ako sa na samotné rande pozriete Vy. Idete v sobotu večer von s neznámym chlapom. Vo vrecku stískate kasér a hovoríte si, že to bude fajn a určite Vás neznásilní. Kamarát mi raz citoval jedného stand up komika: „Chlap ide na rande a dúfa, že nebude tučná. Žena ide na rande a dúfa, že ju nezabije.“ A má pravdu. Nehovoriac o tom, že v Spojených štátoch nájdete viac zbraní ako obyvateľov. Tak čo, stále sa cítite bezpečne, keď idete na rande s Vaším kasérom?     

Čo ak chcete seriózny vzťah?

Ako by Vám Estelle zaspievala: „You´ll be my American Boy, American Boy…“  Tak v tomto Vám budem úprimne držať palce. Raz som sa rozprávala s jednou kamarátkou, ktorá mi hovorila, aká je šťastná, že jej to klape s jej prvou láskou. Že randiť v USA je o držku. Ale prečo? Takže, nie vždy, ale väčšinou máte tri štádia, kým sa dostanete do exkluzívneho vzťahu: randenie, exkluzívne randenie, vzťah a až potom nasleduje exkluzívny vzťah. A kým to nemáte vycapené na Facebooku, oficiálne nie ste vo vzťahu. Takže, aj keď si budete myslieť, že ste stretli úžasného chlapa svojich snov, ani po troch mesiacoch si nemôžete byť na 100% istá, že sa stretáva iba s Vami a že to myslí naozaj vážne. A všetky online zoznamovacie aplikácie idú proti Vám. Výber je tam neúrekom, každým dňom prichádzajú noví ľudia a Vám sa mihá pred očami otázka: čo ak je tam niekto lepší? Krajší? Zábavnejší? Nemusíte nikam chodiť a v pohodlí domova si preklikávate Vaše možnosti ako nábytok v katalógu: tento sa mi nepáči, tento ujde, tohto si nechám na neskôr… Doma by som bola paranoidná, že sa môj chlap opije a následne ma podvedie. V Amerike by som sa bála, že si nainštaluje Tinder.

 

Randenie v USA mi pripomína nekonečný Black Friday. Nájdete tu veľa lacného a jednoducho dostupného tovaru za málo peňazí a minimálnu námahu. Povrchne si vyberiete najkrajší tovar a keď sa Vám nepáči, jednoducho ho odhodíte do koša, pretože aj tak ste zaň veľa nezaplatili a srdce Vám to trhať nebude. Na jednej strane je to príjemné spestrenie života, no zároveň aj mrhanie časom. Pretože, čo ak ten ďalší chlap bude lepší…?

Je vysoko pravdepodobné, že som týmto článkom práve urazila mnohých Američanov, ale nemajte to za zlé. Som len jedna obyčajná Slovenka, ktorá si vo voľnom čase rada vybehne na kávu zadarmo.

Lula