Ostrov, na ktorom sa nikto nikam neponáhľa: Malta

Ostrov, na ktorom sa nikto nikam neponáhľa: Malta

Začiatkom júna sme sa s Lindou rozhodli ísť na týždeň zregenerovať na Maltu. Malta to prežila, my sme to prežili taktiež, trochu sme to tam pochodili, párkrát sme sa dokonca aj v spoločnosti medúz okúpali a aj napriek tomu, že to vyzeralo, že už prvú noc budeme tráviť na ulici, všetko dobre dopadlo. Na piaty deň nám odpísali z hotela na Facebooku, že o koľkej plánujeme prísť. Vítam vás na Malte, mieste, kde pešo po schodoch zájdete rýchlejšie ako výťahom.

Krajina, kde som videla zajace iba na tanieri

Linda sa mi vkuse smiala, že veľa jem. Ja som sa zas čudovala, že ona dokopy nič neje. Dobre pre ňu, ceny za potraviny a obedy v reštauráciach tu boli totálne prestrelené.
To, ako sme sa každý deň luxusne naraňajkovali v Mekáči, asi nikoho nezaujíma. A čo takto dusený králik na obed? Volajú to fenkata a ponúkajú ho na každom rohu, vraj je to ich národné jedlo. Ochrancovia zvierat a chovatelia zajačikov, nasledujúce riadky nečítajte. Áno, ochutnala som ho. A popravde, moja babička ho vie pripraviť lepšie.
Z pečiva určite treba ochutnať maltský chlieb holbz, ktorý je fakt lahodný, ale iba ak je čerstvý. Potom vyschne. Čo už rozhodne lahodné nebolo, je qassatat tal irkotta. Je to ricotta obalená cestom a je to neskutočne suché.
Z nápojov sme ochutnali ich lokálny nápoj podobný toniku, Kinnie a maltské víno. My sme si kúpili biele víno Antonin a bolo brutálne. Nakoľko sme ho však v reštaurácii nedopili, fľašu sme si zobrali domov, napustili na izbe vírivku (áno, dobre čítate) a dopili ho tam. Klamem, v tej vírivke bolo také teplo, že sa tam piť nedalo. Dopili sme ho na posteli. Priamo z fľaše.
Keď spomínam, že sme si fľašu zobrali domov, myslím to doslova. Tu je totiž úplne bežné, že keď niečo nedojete alebo nedopijete, tak si to necháte zabaliť domov. Čo sa týka nápojov, zoberiete si celú fľašu. My sme si nechali zabaliť zvyšok cestovín, fľašu vína a fľašu vody a bolo to úplne normálne. A áno, funguje to aj v „lepších“ podnikoch.

Romantická Mdina, srbský taxikár a ostrov Gozo

Maltu sa oplatí navštíviť nielen preto, že sa tu natáčali Game of Thrones, Da Vinciho kód či film Popeye, po ktorom tu dodnes zostala malá roztomilá dedinka Popeye.
Jej hlavným mestom je Valletta, ktorá je známa svojimi ikonickými balkónmi. V rámci mesta tu premáva trajekt do Senglea Waterfront s úžasnou architektúrou a krásnou promenádou plnou reštaurácií. Je tu aj prístav a my sme sa odtiaľto vybrali na výlet na ostrov Gozo. Toto je inak vtipný príbeh. V St. Julian´s, ktorý sa nachádza autom asi 20 minút od Valletty, sme skoro ráno utekali z nášho Mekáča na autobusovú zastávku, aby sme stihli autobus, ktorý išiel na sever ostrova do prístavu, odkiaľ sme sa trajektom plánovali dostať na ostrov Gozo. Autobusy tu však fungujú nasledovne: nefungujú. Nikdy neprídu načas a zastavíte ich tým, že zamávate na šoféra. Keď je autobus plný (ako tento, ktorý sme si chceli zastaviť), šofér vám odkýva naspäť a nezastaví. Taký mierny odfajč, ale zvyknete si. Keďže sme sa naozaj chceli dostať na Gozo, zistili sme si, že z Valletty tam premáva rýchloloď. Zobrali sme si taxík a utekali do prístavu. Na naše šťastie, náš srbský šofér chápal urgentnosť stihnúť loď, pretože na ďalšiu by sme čakali tri hodiny. Šoféroval ako správny bláznivý Srb, a vďaka tomu sme k lodi dobehli presne v momente, kedy odstavovali schody z pevniny. Keď sa zistilo, že loď je naplnená do posledného miesta, usadili nás do kapitánskeho kokpitu. Cestou na ostrov sme popíjali kávičku a kapitánov sme zasypali milión otázkami. Niekedy sa proste oplatí meškať.
Gozo je veľmi pekný ostrov, no bez auta sa tu nezaobídete. O mojich skúsenostiach so šoférovaním na ľavej strane vozovky vám porozprávam neskôr. Na Goze sa určite oplatí vidieť útesy, napríklad Weid-il-Ghasin, krásnu pláž Ramla, kde si kúpite ikonický ananás s dáždničkom na vašu instafotku a jaskyňu nad Ramlou, Tal Mixta Cave. V meste Victoria je brutálna citadela a pri Azure Window sa natáčali Game of Thrones. Zaujímavé sú aj Xwejni Salt Pans. Rada by som vám vysvetlila, čo to vlastne je, ale sama neviem. Ale je to zaujímavé.
Na Malte sa rozhodne oplatí vyjsť si na romantickú prechádzku do miest Mdina a Rabat a zaplávať si pod jaskyňou Blue Grotto. V neposlednom rade si určite choďte skočiť z útesov v St. Peter´s Pool. Sú tam aj nízke, asi meter vysoké útesy, avšak my s Lindou sme nenabrali odvahu z nich skočiť. Plávalo tam totiž priveľa medúz. S medúzami je to tak, že začiatkom júna je more ešte pomerne studené, a preto sa nachádzajú pri morskej hladine. Časom, ako sa more zohreje, medúzy sa postupne presunú nižšie k morskému dnu a plávanie v mori prestane pripomínať adrenalínovú prekážkovú dráhu.
Hovoriac o adrenalíne, na Malte to žije najmä v noci. Café del Mar organizuje párty pri bazéne. Paceville v St. Julian´s, kde sme bývali, je taký menší Las Vegas a všade sme natrafili na francúzskych promotérov, ktorí predávajú lístky na lokálne boat párty, foam párty atď… Začínajú sa okolo 11ej večer a končia o 4ej ráno. My sme na žiadnej neboli, pretože sme v tom čase už dávno spali. Čo vám poviem, už máme svoje roky.

Aké je to šoférovať auto s manuálom na ľavej strane vozovky

Potom, čo sme pristáli na Goze, som išla vybavovať auto. Linda si medzitým odskočila na záchod. More bolo búrlivé a obom sa nám spravilo zle. Ja som to rozdýchala, Linda nie. Auto som vybavila, no potom, čo som sa opýtala, kde sa nachádza spojka a kde je plyn, pretože som si nebola istá, či aj tie sú na opačnej strane, sa ma spýtali, či viem vôbec šoférovať. Odpovedala som, že samozrejme. Od nervozity mi noha na spojke skákala ako zajac, no auto som krásne rozbehla a namiesto smerovky som zapla stierače. No proste anglické autá, nechápem kto to vymyslel. Na šoférovanie na ľavej strane som si prekvapivo veľmi rýchlo zvykla. Možno to bude tým, že som začiatkom roka strávila tri mesiace v Anglicku a neprišlo mi to až také zvláštne. Zvláštne tu však boli kruhové objazdy a aby toho nebolo na bežného smrteľníka málo, majú ich na každom rohu. Dokonca na jednom dvojprúdovom do mňa skoro narazilo auto. Ulice sú tu strašne úzke, cestné predpisy také nijaké, alkoholová tolerancia je 0,8 promile a 10km idete 30 minút, čo je stále výhra, pretože autobusom by ste išli hodinu. Asi dvakrát som sa ocitla v protismere, stokrát si chcela zaradiť pravou rukou, pričom tú ľavú som mala položenú na prevodovke a raz to do nás skoro napálila maltská polícia. Správne čítate. Išli sme úzkou uličkou, do ktorej sa sotva zmestilo jedno auto, rýchlosťou 15km/h, keď sa zrazu spoza rohu vynorilo v plnej rýchlosti policajné auto a zabralo celú ulicu. V snahe vyhnúť sa mu som strhla volant a vyleteli sme na obrubník. Veľmi tesne sme sa s policajtmi minuli. A toto bolo mimochodom v totálnej diere, kde skapal pes. Podľa mňa tá polícia ani nečakala, že tadiaľ vôbec nejaké autá jazdia. Hlavne, že to prežilo to požičané auto.

Na Malte nájdete megalitické stavby Mnajdra a Hagar Qim, ktoré sú staršie než egyptské pyramídy či anglický Stonehenge. Marihuana je tu legalizovaná, karneval sa koná v máji a v rádiu hrajú parádne pesničky. Smeti sa nechávajú pred domom vo vreci a reklamy na e-cigarety sú v celej krajine zakázané. Tak tu všetci fajčia tie klasické. Už len keby tu bolo trochu viac zelene, nič by mi na Malte nechýbalo. Ak sem niekedy pôjdete, určite ochutnajte lokálny med. Veď samotné slovo Malta je odvodené od gréckeho slova „meli“, čo v preklade znamená med.
S láskou,