Slovenské Miami na tri spôsoby (Nitra 30.6.2020)

Slovenské Miami na tri spôsoby (Nitra 30.6.2020)

Posledné dni zo všetkých strán počúvam, že Slovensko je krásne a vďaka pandémii máme teraz najlepšiu príležitosť ho poriadne objavovať. Na každom rohu rôzni cestovatelia postujú tipy na výlety do prírody. Ja som teda do prírody či na turistiky po Slovensku nikdy moc nechodila a toto leto to idem skúsiť napraviť. Povedala som si, že začnem zľahka, a tak som sa s bratom vydala na otočku do Nitry. A pekne po starej ceste, veď čo také zaujímavé už len uvidíte z diaľnice? No dobre, pravda je taká, že kvôli tomuto jednému dňu sa nám proste nechcela kupovať diaľničná známka…

O necelé dve hodiny sme z Bratislavy dorazili do Nitry. Cestou sme míňali Senec, Kaplnu, zasekli sa v trnavských kolónach, prešli typický slovenský vidiek a videli sme napríklad také Trakovice, kochali sa tujami, ktoré popri hlavnej ceste zakrývali Rišňovce (ktovie čo v tých Rišňovciach schovávajú), prešli Alekšince, Zbehy až nakoniec sme sa ocitli v Nitre, presne pod prvou našou zastávkou – vrchom Zobor.

Brat mi povedal, že výstup na Zobor trvá tak 20-30 minút. Keď sme však prišli k informačnej tabuli, na moje zdesenie sme tam našli dve alternatívy: 45 a 55 minútovú cestu na vrch. Tak sme sa samozrejme vybrali po tom 45 minútovom chodníku… V tomto momente musím povedať, že slovo chodník je až príliš nadhodnotené k tomu, čo nás tam v skutočnosti čakalo: väčšinou to bola strmá kamenno-štrková cesta. No aspoň som zistila, že na turistiku si človek naozaj nemôže zobrať conversy. Dvakrát som mala pocit, že si vyvrtnem členok, trikrát som si povedala, že turistika naozaj nie je šport pre mňa a asi 15 minút som frflala hádam na všetko: hmyz, terén, moju kondičku, počasie, smäd ,hlad a zhodnotila som, že môj budúci partner určite nemôže byť nadšený turista. To nám proste klapať nebude. Ďalších sedem minút som premlčala, pretože mi došiel dych a posledných 10 minút som bola šťastná, pretože som nabrala druhý dych. No je to proste radosť ísť so mnou na výlet. Brat však na moju otázku, či mu už neleziem večným sťažovaním si, odpovedal: „Je to to presne to isté, ako keď som tu bol s mamou pred dvoma týždňami.“ Ak ste to rátali, výstup nám trval 32 minút. A výhľad zo Zobora bol naozaj krásny.

O hodinu neskôr sme už sedeli v reštaurácii Castellum Cafe na Nitrianskom hrade. Bolo to eňoňuňo, nebíčko v papuľke a ja som konečne mala moju vysnívanú kačacinu. Ale o inom teraz. Odtiaľto sme krásne videli vrch kopca Zobor a Dražovský kostolík, ku ktorému som sa posledné tri roky chystala! Nitriansky hrad je naozaj krásny. My sme sa ku nemu dostali úplne nenápadným schodiskom (3x sláva aplikácii Mapy.cz) a v porovnaní s kardio-šmykľavo-štrkovým výstupom na Zobor táto cesta bola schodiskovým spasením. A vedzte, že po týchto historických schodoch lokálne dámy kráčajú dokonca v lodičkách. Ja osobne by som to síce neriskovala, ale ak zvládnete vyjsť na Bratislavský hrad v štekloch, toto bude pre Vás brnkačka. A mimochodom, vstup do areálu hradu je len 50 centov a nás pustili dokonca zadarmo… Ak máte trochu viac času, hrad si môžete pozrieť s lokálnym sprievodcom, ktorý Vás môže zobrať až do katedrálnej veže. Neviem ako Vy, ale ja by som sa tam hore cítila ako princezná. Viete, jedna z tých, ktorá tam celé dni len sedí, leží a čaká na svojho chrabrého princa, ktorý ju príde vyslobodiť. Alebo kým by mi narástli vlasy ako Rapunzel z filmu Na vlásku a vyslobodila by som sa sama. A cestou by som si našla svojho princa a mohla by som mu porozprávať o mojom nádhernom výhľade z hradnej veže…

A keď už som sa takto krásne zasnívala, tak spolu s mojím princom by sme si následne spravili prechádzku ku Dražovskému kostolíku, kde by sme sledovali západ slnka. Pretože ak chcete zažiť naozajstnú nitriansku romantiku, toto je presne to miesto, ktoré hľadáte. Vedie sem príjemná lesná cestička, cestou si naoberáte zopár čerešní (správne, tie tu v lesoch nájdete) a na konci dňa sa pritúlite k svojej láske. Ja som sa síce k môjmu bratovi netúlila, ale ostala som unesená z tohto miesta.

Dnes sme videli jedno mesto z troch rôznych miest, troch rôznych uhlov. Či už hľadáte malú turistiku, závan histórie alebo trochu romantiky, v Nitre ho nájdete. Dnes sme si dali Nitru na tri spôsoby.    

Lula