Nákupy za Veľkou Mlákou

Nákupy za Veľkou Mlákou

Predtým ako som odišla do Spojených štátov mi jeden známy povedal, aby som sem prišla s prázdnym kufrom. Vraj ich dcéra chodí vždy raz do roka na otočku do New Yorku. S prázdnym kufrom tam a s plným naspäť. Mne sa tomu nechcelo veriť až do chvíle, kým som sa tu neocitla aj ja a pred sťahovaním sa do San Francisca som posielala domov preplnenú XXL krabicu plnú oblečenia. V San Franciscu som zatiaľ len tri mesiace a už mám prichystanú ďalšiu krabicu na odoslanie. Mám v nej nových kamarátov ako Gucci, Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Columbia, Polo, zálusk mám aj na Michael Kors hodinky a z USA samozrejme nemôžem odísť bez nového iPhonu… Ako to teraz čítam, zniem ako strašný materialista. Ale o materializme sa môžeme porozprávať inokedy. Ako je však možné, že si to môžem dovoliť? Pretože je to tu lacné. Avšak predtým, ako si zabookujete letenku na nákupy v New Yorku, pozrime sa na to, aké je to nakupovať v tejto ďalekej krajine.

Dane v Spojených štátoch

Najväčším nepriateľom počas Vášho nakupovania budú práve dane. Nakupovanie v USA je veľmi zaujímavé tým, že na cenovke vždy vidíte cenu bez DPH. Aby to bolo ešte viac domotanejšie, DPH na potraviny bude iná ako DPH na oblečenie. A na elektroniku sa vzťahuje opäť iná hodnota. A tak ďalej… Aby to však nebolo nedajbože ešte málo komplikované, každý štát v USA má iné výšky DPH, a tak vlastne nikdy vopred neviete, koľko za Váš nákup budete v konečnom dôsledku platiť. Celkom sranda, nie?    

Nákup oblečenia a topánok

Záleží od toho, čo hľadáte. Ak máte obľúbenú značku a chcete sa vyhnúť outletom (v USA nájdete hotové „outletové dediny“, kde pokojne strávite aj celý deň), určite si niečo nájdete v ich predajniach. Jeden výrok na internete hovorí: „Ak si to chceš kúpiť, v New Yorku to bude v akcii.“ Neviem čo je na tom pravdy, ale pokiaľ Vám je jedno, či nájdete Adidas alebo Nike a jediné o čo sa staráte je cena, určite si zájdite do obchodov Marshalls alebo T.J.Maxx. Je to sieť obchodov, ktoré spadajú pod TJX Companies, Inc. – najväčší maloobchodný predajca odevov a domácej módy v USA. Nájdete tu Vaše obľúbené značky za prijateľné (a častokrát až prekvapivo nízke) ceny. Ak práve zháňate nábytok do domácnosti, ten nájdete v jeho pobočkách HomeGoods. A ak sa Vám zdá Amerika priďaleko, nezúfajte. TJX otvoril aj svoje európske sesterské pobočky – pre oblečenie TK Maxx, ktorý nájdete v Anglicku, Rakúsku, Írsku, Nemecku, Poľsku, Holandsku a v Austrálii a pre nábytok HomeSense, ktorý sa nachádza v Kanade, Anglicku a Írsku.  Jediný „háčik“ spočíva v tom, že TK Maxx je oveľa menší a pomerne drahší naproti jeho americkým sestrám.           

Jedlo, jedlo, jedlo…

Toto je ďalšia zaujímavá kapitola. Ak sa rozhodnete ísť na večeru do priemernej americkej reštaurácie, pripravte si minimálne $15 na osobu a nejaké drobné na prepitné. Minimálna výška tringeltu bude 10% z celkovej sumy. Častokrát Vám na účte bude vopred presne vypočítané, koľko je 10%, 15%, 20% a 25% tringelt, a tak Vám to „zjednoduší výpočty“. Čašníci tu rovnako ako na Slovensku žijú z prepitného, a preto sa tu od Vás doslova očakáva, že im aspoň tých 10% necháte. Peňaženky si pripravte aj pri obyčajnej návšteve kaviarne (nepočítam Starbucks, ktorý je tu niečo ako McDonald´s na Slovensku), pretože aj za tú lahodnú kávu by ste im mohli nechať tých 10%. Patrilo by sa to, ale nemusíte.

Čo sa týka potravín, tie sú tu naozaj drahé. A dane sa na ne aplikujú veľmi zvláštne. V jednom článku na internete sa píše: „V mnohých štátoch v USA zákazník, ktorý navštívi supermarket, neplatí štátne dane na slaninu a vajíčka, ale zaplatí štátnu daň za grilované kura. Ak si vezmú pri pokladni čokoládu Hershey´s®, pravdepodobne zaplatia za ňu daň. Ale ak si vezmú tyčinku Twix®, nemala by sa na ňu vzťahovať daň. Na balíky chipsov sa v supermarkete väčšinou nevzťahuje daň, ale v malom obchode na rohu ulice Vám tú daň naúčtujú.“ Aj Vám to dáva logiku, nie? Z ďalších prieskumov ešte vyplýva, že najdrahším potravinovým reťazcom, ktorý nájdete naprieč celou Amerikou je Whole Foods. Na druhej strane, Whole Foods sa tu zaraďuje taktiež aj medzi najznámejšie a najpopulárnejšie obchody s potravinami.

A čo takto nákup elektroniky?

Elektroniku tu naozaj kúpite lacnejšie ako doma. S čím sa môžete na hraniciach stretnúť, je platenie cla za produkty dovezené zo zahraničia. Pri cestovaní na Slovensko neplatíte clo do výšky 150€. Clo, ktoré by ste mali zaplatiť, bude v hodnote 3-11%, v závislosti od typu tovaru. Okrem cla sa môžete stretnúť s platením daní za Váš tovar. Ak posielate tovar s hodnotou nad 22€, naúčtujú Vám za to DPH o hodnote 20% tovaru. Ja Vám však ponúknem jednoduchú radu, ako sa plateniu cla a DPH na hraniciach vyhnúť – odstrihnite visačky, cenovky, odhoďte krabice od zakúpeného tovaru a tvárte sa, že veci, s ktorými idete domov ste sem aj prišli. A keby sa niekde niekto pýtal na hodnotu tovaru, napíšte sumu pod 22€. Aké jednoduché, nie? Teda pokiaľ neplánujete nakúpiť päť najnovších iPhonov a následne ich ďalej predávať na Slovensku…      

Žeby sme našli aj také štáty, kde neplatíte žiadne dane?

Nebola by to paráda, keby existoval štát, v ktorom nemusíte platiť žiadne dane? Tak to Vás teraz poteším, pretože aj také v USA nájdete! Na druhej strane fakt, že nemusíte platiť štátnu daň v krajine ešte neznamená, že tam aj lacno nakúpite. Ale nebolo by to krásne si kúpiť nový telefón alebo notebook a nemusieť zaňho platiť daň? Tento sen sa Vám môže splniť práve v štátoch Delaware, Montana, Oregon a New Hampshire.  

Podľa minuloročných prieskumov sa štát New York umiestnil na 10. mieste štátov, kde zaplatíte najvyššie dane, Kalifornia je na 9. mieste, Illinois na 7. mieste a 1. miesto patrí štátu Tennessee. Čo sa však týka najdrahších turistických destinácii v USA, New York City obsadilo 1. miesto, na 2. mieste nájdete havajský ostrov Maui a 8. miesto patrí San Franciscu. Do top 10 patrí aj Philadelphia, Nashville, Boston, Austin, Washington D.C., Asheville v Severnej Karolíne a Charleston v Južnej Karolíne. Takže v konečnom dôsledku nákupy v New Yorku vlastne nemusia byť až také strašné, ale prežiť tam týždeň s minimálnym budgetom bude už o inom. A na záver Vám ešte nasadím malého chrobáka do hlavy: autom alebo autobusom sa viete veľmi rýchlo a lacno presunúť z NYC do najbližšieho štátu bez daní – Delaware… A mimochodom, štát Oregon je od Seattlu tiež na skok.   

Prajem Vám príjemné nákupy!      

Lula