Keď sa au pairky vyberú do Philadelphie a Amish country (15.-17.3.2019)

Keď sa au pairky vyberú do Philadelphie a Amish country (15.-17.3.2019)

Keď ste ako au pair v USA a chcete úspešne ukončiť program – t.j. získať certifikát, prípadne si chcete svoj pobyt ako au pair v USA predĺžiť, musíte si nájsť americkú školu, kde si odsedíte minimálne 72 hodín alebo kde získate šesť kreditov (ak nechcete svoj pobyt predlžovať, ani cerfitikát Vás nezaujíma, pokojne to môžete oželieť). Existuje neuveriteľné množstvo alternatív, kde a ako počas tohto roka študovať. Tak napríklad, v Bostone sídli slávny Harvard a popravde, keby som si ho mohla dovoliť, študujem jednoznačne tam! Cena štúdia na Harvarde závisí od Vášho dosiahnutého vzdelania – čím vyššie vzdelanie, tým drahšie štúdium. Ak ste práve ukončili strednú školu, hovorím Vám, že to v pohode utiahnete. Ak však máte ukončenú vysokú školu a nemáte zbytočných približne 5000 EUR, obhliadnite sa asi po iných variantoch. V mojom prípade to bolo East Coast Edventures a ich weekend classes. V praxi to vyzerá nasledovne: odsedíte si buď jeden celý víkend (piatok, sobota, nedeľa) v škole na prednáškach – alebo tri po sebe idúce soboty (takto som si to ja absolvovala, pretože v piatky som musela pracovať). Následne (alebo pokojne aj predtým) sa vyberiete na Vami zvolený výlet. East Coast Edventures ponúka výlety do:

– Quebec City v Kanade – počas zimného karnevalu

– Philadelphie a Amish Country – o tom bude tento článok

– Washington DC s jedinečnou možnosťou zúčastniť sa Naval Ball (plesu)

– Niagarské vodopády – môžete si vybrať, či chcete ísť na americkú alebo kanadskú stranu (z kanadskej strany je vraj krajší výhľad a na rozdiel od americkej strany je tu nightlife – sem sa chystám na prelome mája a júna). Navyše, v Kanade môžete piť už od 19ich rokov.

– Montreal & Jazz Festival

Ako som už vyššie spomenula, na to, aby ste získali tri kredity, musíte si odsedieť víkendovú školu (130 EUR) a ísť na výlet (295 EUR). Rodina Vám však v rámci au pair programu dáva študijný príspevok – cez agentúru Au Pair In America je to 440 EUR, a tým pádom to pre Vás – au poor – nie je až tak finančne zaťažujúce. Navyše, ak chcete ísť „len tak“ na výlet, bez toho, aby ste si to  odsedeli v škole (a teda nezískali kredity), kľudne môžete. A môžete so sebou zobrať aj Vašich amerických kamarátov za rovnakú cenu!

Poďme sa však pozrieť, ako môj výlet do Philadelphie, najväčšieho (avšak nie hlavného!) mesta štátu Pensylvánia dopadol.

Keď sa niekedy vyberiete do Philly, určite si pozrite nasledujúce pamiatky:

Independence Hall – miestnosť, kde bola podpísaná Deklarácia o nezávislosti Spojených štátov

Independence National Historical Park

Liberty Bell – Zvon slobody – symbol americkej nezávislosti

President´s House („Ghost House“) – miesto, kde žili prezidenti George Washington a John Adams

Betsy Ross House – Betsy Ross tu ušila prvú americkú vlajku

Elfreth´s Alley – historická ulica s domami, ktoré boli postavené v rokoch 1728-1836

Chinatown

National Constitution Center – vnútri sa nachádza múzeum americkej histórie

Old (Historic) District

City Hall + City Tower

Love symbol, ktorý všetci poznáme z filmov

Terminal Market – tržnica (jedlo, JEDLO, JEDLO!)

The Franklin Institute –  prírodovedné múzeum a centrum vedeckého výskumu, vnútri ktorého je obrovská socha Benjamina Franklina

E.A. Poe House – dom, v ktorom niekoľko rokov žil E.A. Poe a napísal tam aj slávnu poviedku The Black Cat

Rail Park – ak Vás láka železničný park pri opustenej železnici 

Mural Mile – street art

Philadelphia Museum of Art + Rocky steps – nádherná stavba so slávnymi schodmi z filmu Rocky (už som si ich vybehla aj ja!)

Pententiary building – najväčšie väzenie v USA v súčasnosti prerobené na múzeum; sedel tu napríklad Al Capone alebo Willie Sutton

Benjamin Franklin Bridge – most, ktorý spája štáty New Jersey (mesto Camden) a Pensylvániu (mesto Philadelphiu)

Tak ideme na to! Či…?

Deň 1:   15.3. 2019

Je 13:15 a ja ako takmer posledná au pair prichádzam do Newtonu, ktorý sa nachádza približne hodinu od Scituatu. O 13:30 už odchádzame do Philadelphie v Pensylvánii, čo predstavuje neuveriteľnú, sedemhodinovú cestu. Dostanete sa tam po diaľnici cez štáty Connecticut, New York a New Jersey. Philadelphiu s New Jersey spája masívny Benjamin Franklin Bridge, po ktorom sme si v nedeľu spravili krátku prechádzku! Ale späť k piatku…

Je 21 hodín a ja sa nesmierne teším, že dostávame kľúč od izby a autobusovú toaletu môžem vymeniť na čistú a voňavú hotelovú kúpeľňu! Správne, na rozdiel od autobusu na Floride, tento mal WC, juchú. Nebolo by mi však napadlo, aké náročné môže byť obyčajné cikanie v autobuse a už vôbec mi nezišlo na um, že z cikania môzem dostať svalovicu na stehnách! To som dostala asi za trest, pretože som sa dnes vykašľala na fitko… S ďalšími troma dievčatami (Laurou z Dánska, Emmou z Anglicka a Idou zo Švédska) sa teda presúvame do našej izbičky s dvomi manželskými posteľmi a tešíme sa, že konečne bude vedľa nás ležať príjemná spoločnosť. 

O takmer dve hodiny neskôr, nahodené a namaľované sa vyberáme do ulíc nájsť klub, kde si zatancujeme. Neviem, akým štýlom Laura (či Emma?) vyhľadávala podniky, avšak podarilo sa im nájsť podnik, kde môžete vstúpiť, ak máte 18+ (Ida mala 19; neskôr sa však ukázalo, že internet nás oklamal…). Cestou do mesta sme nabrali ešte ďalšie dve dievčatá (Rebeku a Matildu) a veselo sme sa tam vybrali.

Keby všetko išlo podľa plánu, asi by som neopisovala klasický piatkový večer… Takže pekne po poriadku. Veci sa začali rúcať, keď nám naše nové kamošky Rebeka a Matilda oznámili, že nemajú ani pas, ani americký vodičský preukaz. Keď totiž chcete vojsť do amerického podniku (s výnimkou reštaurácií), musíte sa preukázať dokladom totžnosti – pasom, americkým ID alebo americkým vodičským preukazom. Pokiaľ nemáte 21 rokov a doklad totožnosti, väčšinou Vás na mieste otočia a Vy si môžete akurát tak veselo pískať cestou domov…

Po desiatich minútach sme prišli k nášmu disco baru a nasledovala kontrola dokladov. Emma a Laura majú 21+, ja tiež, Idu nevieme akým zázrakom pustili tiež dnu (nie však nadlho) a Rebeku s Matildou si vzali bokom. A zrazu aj Idu poslali ku nim. A následne sme veľmi „nečakane“ zistili, že Matilda, Rebeka a Ida majú proste smolu a dnu ich nevpustia. Rozdelili sme sa, dievčatá sa rozhodli ísť hľadať podnik, kde by ich boli pustili (bohužiaľ neúspešne) a my sme si išli zatancovať… do gay klubu. Správne, už na ulici sme si mohli všimnúť, že je tu niečo „inak“, avšak nakoľko sme riešili iné veci, nejako sme nezaregistrovali ulicu plnú gayov. Nevadí, sranda bola, my sme si dobre zatancovali a cestou domov sme sa vracali s menšou depresiou, pretože ten chlapec v červených štekloch a v minisukni bol kráľovnou parketu a tancoval lepšie ako my tri dohromady. So smutným pocitom, že také krásne nohy ako mal on my nikdy mať nebudeme, sme si bez hanby kúpili cestou domov pizzu a spokojne sme nadránom odpadli do našich postelí.

Deň 2: 16.3. 2019     

Po kontinentálnych raňajkách (milujem hotelové raňajky) sme o 8:45 vyštartovali na bus-walking tour po Philadelphii. Bol to síce skôr taký rýchlokurz, avšak videli sme toho naozaj dosť! Autobusom sme prešli historickú časť mesta, videli sme Independence Hall (kam sme sa chystali na ďalší deň – všimnite si slovo CHYSTALI SME SA), Independence National Historical Park, Betsy Rose House, Elfreth´s Alley a Chinatown. Pri Liberty Bell sme mali prvú krátku zastávku na fotografovanie. Dobrá správa o Philadelphii je, že sa tu nachádza veľa múzeí a galérií so vstupom zadarmo. Akurát napríklad ak chcete ísť do Independence Hall, najprv sa musíte zastaviť v Independence Visitor Center a rezervovať si vstup na danú hodinu vopred. Ďalšia krásna vec na Philly je fakt, že všetko sa od seba nachádza relatívne blízko a pokiaľ Vás netlačí čas, viete si ju pekne prechodiť (avšak neodporúčam prechádzky napravo od Vine street, ktorá sa tiahne od Benajmin Franklin Bridge – nájdete tam akurát tak lokálne ghetto). 

Po prechádzke po Independence National Historical Park sme si spravili ďalšiu „photoshoot“ zastávku pri známom symbole Love, pri ktorom sa nachádza aj City Hall, City Tower a Comcast Center s najväčším televízorom na svete!!

Nakoniec sme sa presunuli k Philadelphia Museum of Art, kde sme sa zahrali na Rockyho a hádam väčšina z nás si vybehla tie slávne schody! Myslím si, že nikoho neprekvapilo, že pesnička Eye of the Tiger nám následne vyhrávala autobusom po celú cestu do Amish Country…

Amish Country

Polovica dňa bola za nami a nastal čas sa presunúť približne hodinu od Philly – do Amish Country. Amishi sú ľudia, ktorí žijú veľmi jednoduchým životom – bez elektriny. Varia domáce bio jedlá z potravín, ktoré si dopestujú a zvierat, ktoré dochovajú (kravy, kozy, ovce, sliepky). Nenájdete tu žiadne sušičky na prádlo, a tak sa na chvíľu cítite ako doma – ich prádlo sa suší na šnúre pred domom. Žijú na pláňach a namiesto aút používajú konský záprah. Nosia tradičné oblečenie (bez gombíkov!) a sú veľmi milí. A čo je najdôležitejšie – ich strava Vám prinesie nostalgické myšlienky na domov. Ale o tom neskôr…

Na poliach neuvidíte traktory alebo pluhy na oranie, avšak starý stroj poháňaný koňmi. Ich domy nie sú klasické americké – drevené, ale pevné kamenné (konečne nejaký kvalitný dom!). A ich arašidové maslo nie je také odporné, ako to americké (s výnimkou peanut butter-jelly sandwichu – to je dokonalosť sama o sebe), ale je lahodné, krémové a božské.

A aká by to bola návšteva Amish Country, keby sme neboli pozvaní na večeru? Sprievodkyňa nám celý deň prízuvkovala, aby sme v rámci možností nejedli, že nás čaká bohatá večera. A veruže sme si uvoľňovali opasky a otvárali gombíky na nohaviciach po tom, čo sme všetko pojedli! Domáce chleby, maslá, arašidové maslá, džem, šalát, zemiaková kaša, vykostené kuracie stehná, hovädzina, fazuľky, domáca zmrzlina a koláč. Ak ma zdanie neklame, všetci sme si dávali duple! Presne toto bol ten moment, kedy ste po pol roku pocítili domov. Najmä to mäso a zemiaková kaša – chutilo to presne ako od babičky. 

A tak sme sa po hostine pekne odgúľali do autobusu, pretože náš čakala Izbovica vol. 2 a párty v meste (ja som úspešne o polnoci odkväcla do postele a odmietla som ísť znova von kaliť).

Deň 3: 17.3. 2019

Posledných pár hodín vo Philly sa nám začalo a po ďalších úžasných raňajkách a vyprázdnenom Laurinom obsahu žalúdka v záchode sme sa ráno pred 9ou vybrali do mesta, pretože je tu ešte toľko vecí, čo musíme vidieť! Ako prvú sme si spravili zastávku v Independence Visitor Center, kde sme si kúpili lístky na prehliadku Independence Hall. Bohužiaľ, najskoršie voľné vstupy boli až o 11ej, a tak sme si museli počkať. Zobrali sme si naše lístky na 12:20 (vstup je zadarmo) a medzičasom sme sa vybrali pozrieť do domu E. A. Poeho a do galérie Magic Garden.

Vychádzame z Magic Garden, je čas obeda, a googlime, kde si dáme tradičný philadelhpský cheesesteak (must taste!). Neďaleko od nás je naše vytúžené bistro (a veruže sme si vystáli riadny rad!) a celou cestou sme riešili dilemu: Independence Halll alebo B. Franklin Bridge? Nakoľko nás tlačil čas, nestihli by sme oboje. Do Independence Hall sme už mali zaobstaraný lístok, avšak veľmi nás lákala panoráma z mosta… A boli sme si vedomé toho, že by sme mali ísť radšej do miestnosti, kde bola podpísaná Deklarácia o nezávislosti Spojených štátov, ale predsa len, je to len miestnosť… Ideme na most! Túžobne sme dúfali, že si spravíme fotku na hranici Pensylvánie a New Jersey, to sme však z časových dôvodov opäť nestihli a o 14ej sme už stepovali pred autobusom, ktorý odchádzal späť do Newtonu, MA. 

Ešte sa vrátim k Philly cheesesteaku – my sme boli v Jim´s steaks a naozaj to bolo nebíčko v papuľke!

Top zážitok na záver dňa…

14:00 – V Bostone sa dnes vo veľkom oslavoval St. Patrick´s Day a môj odvoz – nazvime ju „N“ mi posiela hlasovku – „Ja som opitá, ale je to tu boží!“ No, tak som sa potešila, že konečne si užíva aj ona a pýtam sa jej, či myslí na to, že večer šoféruje. „Áno, áno, všetko pod kontrolou…,“ bolo mi povedané. Hovorím jej, že prídeme o 20:15, nie o 22ej. V poriadku, všetko stíha.

18:00 – N mi posiela novú hlasovku, v ktorej hovorí, že je jej síce zle, ale ide do Buffalo Wild Wings a všetko bude v poriadku. Samozrejme, všetko stíha.

19:00 – N sa musí zastaviť doma. Mne je jasné, že nič nestíha a že si na ňu teda počkám. Sľubuje mi, že ma na ulici určite nenechá (pamätáte si, ako som na začiatku článku písala, že Newton je približne hodinu od môjho domu?) a že sa bude ponáhľať po mňa.

20:15 – Prichádzame do Newtonu, po N ani chýru ani slychu a ja googlim, koľko by ma stála jazda Uberom. 50-60 dolárov. Tak to určite. Nemám peniaze ani na dane, ktoré musím zaplatiť, nie to ešte na nejaký Uber. V zápätí mi N píše, že už vyráža, juchú!

20:30 – Posledné au pair odišli domov a ja rozprávam túto príhodu našej tour leaderke. Tá sa mi ospravedlňuje, že nemôže so mnou čakať na moju kamarátku, pretože vodič autobusu musí odísť a ona s ním. Berie ma ku vlakovej stanici, aby som bola v teple a bezpečí. Tá je však zatvorená, a tak o 20:45 ostávam sama na lavičke uprostred parkoviska pred železničnou stanicou a čakám na N.

21:15 – Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou! N prichádza!!!!!!

22:00 – Prichádzam domov, dávam si sprchu a padám do postele. Tak ma vyplo, ako už dlho nie.

Ak by som to mala zhodnotiť, bol to naozaj skvelý výlet a predstihol všetky moje očakávania. Ani to čakanie nebolo až také hrozné – veď, N nakoniec predsa len prišla! Len nabudúce si musím vybrať taký termín výletu, ktorý sa nekríži s najväčšou kalbou roka v Bostone (hneď po Super Bowl Parade)!  

Arrivederci 🙂   

Rozpočet:

Cena za výlet    295 EUR

Strava              64,40

Uber presuny    10 EUR  

Vstupy              20 EUR

Suveníry           21 EUR

SPOLU:    383,40 EUR