Jeden deň v San José (16.10.2019)

Jeden deň v San José (16.10.2019)

San José je mesto, ktoré sa nachádza v kalifornskom Silicon Valley. Zo San Francisca ste tam za neuveriteľných 45 minút a je ideálnou zastávkou na jednodňový výlet. Navyše, ak máte namierené do LA, San José je jednoducho po ceste a bola by škoda sa tam aspoň na jeden deň nezastaviť. Poďme sa teda pozrieť, ako si taký deň naplánovať.

Google, Stanford, Apple Park

V San José a jeho okolí nájdete sídla firiem ako Adobe Systems, Apple, eBay, Facebook, Google, Intel, Oracle Corporation, PayPal, Yahoo! atď… Okrem toho v Palo Alte sídli prestížna univerzita Stanford, a tak je na Vás, kam sa vyberiete skôr. Jedinou nevýhodou týchto technologických firiem je, že ďalej ako do vonkajšieho areálu Vás nepustia. A v Googli sa na tých slávnych bicykloch môžu voziť iba zamestnanci (čo sme zistili po tom, ako nás ochranka z nich vyhodila, hups). Na druhej strane, nakoľko San José je súčasťou Silicon Valley, všetky tieto firmy sa nachádzajú relatívne blízko seba, tak prečo sa tam nezastaviť. Areál Stanfordu je naozaj krásny, keď budete vo Facebooku urobte si peknú fotku s Lajkom a v Googli sa odfoťte s bicyklom z filmu Stážisti! V Apple parku, ktorý je v samotnom San José sa nachádza Visitor Center, kde si virtuálnou realitou môžete pozrieť ako vyzerá Apple Park zvnútra alebo si kúpiť Apple tričko (ktoré nekúpite v žiadnom inom Apple Store).

Winchester Mystery House

Videli ste horor Winchester: Sídlo démonov? Taktiež ste si mysleli, že režisér klamal, keď písal, že film je natočený podľa skutočných udalostí? Ja si ten film veľmi dobre pamätám, ale ani vo sne mi nenapadlo, že dom z tohto filmu naozaj existuje. A že slávna Sarah Winchester naozaj verila, že ju prenasledujú duše zabitých winchestrovkou, a preto odkúpila tento pozemok a neuveriteľných 38 rokov každý deň stavala a rekonštruovala tento dom. Nájdete v ňom 10 000 okien, 160 izieb, 2000 dverí (podaktoré nevedú nikam), 47 schodísk a krbov, 17 komínov, 13 kúpeľní a 6 kuchýň. Klasická hodinová prehliadka domu je podľa mňa trochu prehnaná, ale za zážitok to určite stojí!  

Downtown San José

Poprechádzajte sa peknými uličkami centra San José. Vychutnajte si kávu v peknej kaviarni (nájdete tu krajšie miesta ako klasický americký Starbucks). Nahliadnite do jedného z troch dodnes existujúcich Japantownov v USA a jeho Japanese American Museum. Rosicrucian Egyptian Museum sa pýši najväčšou zbierkou egyptských artefaktov v Severnej Amerike. A ak milujete ruže, choďte do Municipal Rose Garden, ktorá sa nachádza hneď vedľa egyptského múzea. Možností je neúrekom. Ak ste milovníkom juhoázijských náboženstiev, zájdite do budhistického chŕamu Trường Việt Ngữ tại Chùa An Lạc alebo do sikhskeho Sikh Gurdwara. Ja som mala premiéru v sikhskom chráme. Ak sa tam však vyberiete, nezabudnite sa vhodne obliecť a zakryť si hlavu.         

Večerný program? NHL alebo Santa Cruz Beach Boardwalk

Pre každého sa tu niečo nájde. Ak máte radi šport, určite choďte na Sharks game. V centre San José sa nachádza štadión SAP Center, kde sa pravidelne konajú NHL zápasy. Parkovať môžete priamo pri štadióne alebo približne 10 minút chôdze v centre. Rozdiel je v tom, že za parkovné pri štadióne budete platiť približne $15-$25, na rozdiel od parkovacieho miesta na vzdialenej bočnej ulici, kde som zaparkovala úplne zadarmo. A mám pre Vás ešte jeden tip – ak chcete ušetriť čas aj peniaze, všetky Vaše osobné veci si prineste buď v priesvitnej taške alebo príďte bez kabely. Kabelu budete musieť z bezpečnostných dôvodov odložiť v úschovni a za priesvitnú tašku na Vaše cennosti si samozrejme zaplatíte.

Približne 45 minút od San José sa nachádza zábavný park Santa Cruz Beach Boardwalk. Videli ste horor Us? Tak ten sa natáčal priamo tu. Počas letných mesiacov je park otvorený po celý deň a po sezóne iba cez víkendy. Konajú sa tu však aj filmové noci a iné akcie a festivaly.

Tak čo hovoríte, oplatí sa stráviť jeden deň v San José?